Блог

8 полезни игри с бебета, които да играете за по-бързо развитие

8 полезни игри с бебета, които да играете за по-бързо развитие

Още с раждането си всички бебета започват да опознават света около себе си. Те се нуждаят не само от вашите грижи, но и от вашето внимание. Често следят вашите движения и се опитват да ги повтарят, защото така по-лесно опознават заобикалящата ги среда. Макар да спят доста, когато са будни, бебета изучават заобикалящата ги среда. Как да им помогнете по-лесно да свикнат със заобикалящия ги свят? Много лесно – с полезни игри за бебета.

1. Опознаване чрез докосване

Докосването е основен начин, по който бебетата опознават света. За тази игра хващате бебешките ръчички и с тях докосвате вашето лице, нос, скули, уши и др. Повтаряйте бавно отделните думи, като обяснявате кое какво е. Усмихвайте се, защото бебетата се ориентират по вашата интонация и изражение.

2. Проследяване на различни предмети

След третия месец бебето вече е способно да следи различни предмети. Тази игра включва бавно преместване на различни предмети пред погледа на бебето. Целта е да му покажете, че предметите се движат. Използвайте предмети с различна големина и наблюдавайте как бебето реагира: следи ли с поглед, посяга ли да ги хване и др.

3. Подаване и хвърляне

Бебетата често хвърлят играчките или други предмети на пода. Това ги радва и не им се карайте, защото по този начин опознават света. Играйте на подаване и хвърляне, като подавате безопасен предмет на бебето и го насърчавате да ви го връща. Тази игра развива фината моторика и ориентацията в пространството. Имаме много добри дървени играчки в нашия магазин. Не пропускайте да ги разгледате.

4. Рисуване заедно

Около първата годинка може да опитате да творите заедно. Осигурете подходящо място за рисуване и сложете детето до себе си. На бели листи започнете да рисувате заедно. Окачете произведенията на хладилника като признак на гордост. Ако това се превърне в редовна игра, събирайте рисунките в папка или албум, като ги надписвате за спомен. Рисуването развива детското въображение и помага за опознаване на света.

5. Познай какво е това

Скоро след като започнат да растат зъбките (около шестия месец), всичко става толкова интересно, че трябва да мине през устата за инспекция. Играйте на играта с познаване на различни предмети. Избирайте ги внимателно и се уверете, че са чисти, защото е много вероятно да влязат в устата на детето. Подбирайте предмети с различни повърхности и оставете бебето да ги изучава с пръстчетата си. Произнасяйте имената на предметите на глас, за да ги научава.

6. Игра с огледало

Огледалото може да бъде източник на голяма забава и учене за бебето. Поставете безопасно огледало на нивото на бебето и му позволете да се оглежда в него. Бебето ще се опитва да докосва отражението си, ще се усмихва и ще прави различни изражения. Това помага за осъзнаването на себе си и развива координацията.

7. Пеене и танци

Музиката е отличен начин да стимулирате развитието на вашето бебе. Пейте му песни и танцувайте заедно. Песните с ритмични движения и простички думи помагат за развитието на слуховата памет и езиковите умения. Танците стимулират физическата активност и координацията.

8. Четене на книжки

Четенето на книжки е прекрасен начин да стимулирате когнитивното развитие на бебето. Избирайте книги с ярки картинки и прости истории. Докато четете, показвайте картинките и назовавайте обектите. Това развива речта и вниманието на бебето.

Хубаво е да имате в предвид, че при играта с малкото бебенце трябва да се погрижите за безопасността и да използвате килимче за игра.

Игри с бебета са не само забавен начин за прекарване на време заедно, но и важен инструмент за развитието на вашето дете. Те помагат за развитието на моториката, когнитивните умения и езиковите способности. Включете тези игри в ежедневието си и наблюдавайте как вашето бебе расте и се развива, опознавайки света около себе си. С тези игри не само ще изградите по-силна връзка с детето си, но и ще му помогнете да придобие ценни умения и опит, които ще му бъдат от полза в бъдеще.

Обратно в списък

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *